Auti Farm Alapítvány

Az Auti Farm Alapítvány mögött a Göblyös család áll. Göblyösné László Éva vagyok, gyógypedagógus autizmus spektrum pedagógiája, tanulásban és értelmileg akadályozottak pedagógiája szakirányon valamint őstermelő. Férjem, Göblyös Gergő egy multinacionális cégnél dolgozik, másodállásban pedig mezőgazdasági tevékenységünk fő mozgatórugója. Két gyermekünk van, Gergő és Ádám. Gergő 16 éves nagyfiú, aki autizmusa mellett értelmileg is akadályozott, legszembetűnőbb nehézségei a kommunikáció területén vannak. Ő terveink ihletője.

Szociális farmunk gondolata 2014 körül fogalmazódott meg bennünk először. A kezdeti tervezgetős időszakot gyorsan a cselekvésé váltotta fel. Nekiálltunk körbejárni a tanyavilágot és eladó tanyákat kerestünk. Olyat, ami elég jó állapotban van, földúton is jól megközelíthető, nincs túl távol a falutól, elég nagy az épülete és az alapterülete is és persze az autizmus specifikus szempontokat figyelembe véve is megfelelő. Meg is találtuk álmaink tanyáját, mondhatni szerelem volt első látásra. Szerencsére rövid idő alatt sikerült megegyeznünk a tulajdonosokkal, akiknek a mai napig hálásak vagyunk. Azóta folyamatosan alakítjuk, fejlesztjük.

A tanya rendben tartása, a kert és a föld művelése folyamatosan zajlott, majd évek múltán sikerült körbe kerítenünk a tanyát, 4 db fóliasátrat telepítenünk, ólakat építeni és állatokat vásárolni. 2024-ben nagy álmunk teljesült és sikerült kialakítanunk a fürdőszobát, lett napelemünk, víz- és szennyvíztisztító berendezésünk. Ezzel minden akadály elhárult az elől, hogy immár saját gyermekünkön túl más autizmussal élő fiatalokat is megismertessünk a farmgazdálkodás alapjaival, hogy farmunk keretei között tanulják meg az önellátás egy újabb aspektusát.

A 2024-25-ös tanévtől kezdődően a Kecskeméti EGYMI Autizmus Centrumával működünk együtt és nyújtunk lehetőséget a készégfejlesztős fiataloknak, hogy nálunk akadálymentes, védett környezetben gyakorlatot, munkatapasztalatot szerezhessenek az állatgondozás, a növénytermesztés és az önellátás, a ház körüli teendők területén. A teljes munkafolyamatokat szeretnénk velük megismertetni a vetéstől a növények gondozásán és betakarításán keresztül a felhasználásig. Hetente egyszer járunk ki a fiatalokkal a farmra a Szentkirályi Önkormányzat által biztosított kisbusszal. Sok munkafolyamatba bekapcsolódtak már a fiatalok ebben a tanévben, rengeteg tapasztalatot és élményt szereztek ők is és mi is. Minden fiatal nagyon jól érzi magát a farmon és alig várják, hogy ismét jöhessenek.

Hosszú távú célunk az akkreditált foglalkoztatás, védett munkahely és támogatott lakhatás létrehozása elsősorban autizmussal élő fiatalok számára, de szeretnénk képzésekkel, nyári táborokkal és különböző programokkal minél több családot segíteni, támogatni.

Hitvallásunk, hogy a boldogsághoz, a jól-léthez mindenkinek szüksége van arra, hogy ő is tartozzon valahova és a társadalom hasznos tagjának érezze magát. Mert ő is képes rá!